selected films

12 O'CLOCK BOYS (Dir. Lotfy Nathan / Oscilloscope)

PRODUCER

Official Selection: 2013 SXSW Film Festival, (World Premiere) / 2013 Sundance: Next

Nominated: 2013 Hot Docs: HBO Rising Talent Award / 2013 Chicago International Film Festival: Audience Choice Award / 2013 Philadelphia Film Festival: Honorable Mention / 2013 Open City Docs (Opening Night Screening): Best City Film Award / 2014 Cinema Eye Honors: Best Cinematography & Best Debut Feature Film / 2014 Byron Bay International Film Festival: Best Documentary

THE LOST THING (Dir. Shaun Tan & Andrew Ruhemann / Passion Pictures Australia)

SOUND DESIGNER

* 2011 Australian Screen Sound Guild Award / 2010 Anima Mundi Film Festival: Soundtrack of the Year

Winner: 2011 Academy Award for Best Short Film (Animation) / 2010 Annecy International Animation Film Festival: Best Short Film / 2010 ANIMACOR International Short Film Competition: First Prize & The Special Award of Children to the Best Short Film / 2010 Austin Film Festival: Animated Short Jury Award / 2010 Chicago International Children’s Film Festival: 1st Prize Animated Short & Best Film By an Emerging Director / 2010 Melbourne International Film Festival: Grand Prix / 2010 Sydney International Film Festival: Best Animated Film

LORNE (Dir. Jesse Leaman / Leaman Films / Starring Guy Pearce)

SOUND DESIGNER / RE-RECORDING MIXER

* 2016 Australian Screen Sound Guild Award

Official Selection: 2017 Flickerfest, Australia / 2016 Palm Springs Short Fest, USA / 2016 ÉCU European Independent Film Festival, France / 2016 Flicker's Road Island International Film Festival, USA / 2016 Hollywood Reel Independent Film Festival, USA / 2016 Australian Cinematographer's Society Award

DEEPER THAN YESTERDAY (Dir. Ariel Kleiman / VCA)

SOUND DESIGNER / RE-RECORDING MIXER

* Nominated for 2011 Australian Screen Sound Guild Award / 2011 St Kilda Film Festival Award for Best Sound Design

Winner: 2012 Sundance Film Festival - Jury Prize in International Short Filmmaking / 2011 Cannes Critics Week - Kodak Discovery Award & the Petit Rail D'or 2010 / 2010 Chicago International Film Festival: Golden Hugo for Best Short Film / 2010 Sydney International Film Festival: Dendy Award for Best Director

LESSONS FROM THE NIGHT (Dir. Adrian Francis / Open Channel)

SOUND DESIGNER

Winner:  2010 St Kilda Film Festival: Best Documentary Film / 2009 XIV International TV Festival: Festival Grand Prix, Best Documentary & Best Photography / 2009 Palace International Short Film Festival: Special Jury Mention

Official Selection: 2009 Sundance Film Festival / 2009 Flicker Fest / 2009 Human Rights Film Festival / 2009 OzFlicks / 2009 Visions du Reel / 2009 Melbourne International Film Festival / 2009 Riverrun International Film Festival / 2009 Seattle International Film Festival / 2009 BAMcinemaFEST / 2009 Los Angeles Film Festival / 2009 Brooklyn International Film Festival / 2009 Karlovy Vary International Film Festival / 2009 Dokufest / 2009 AFI Silverdocs / 2009 Dungog / 2009 Edinburgh Film Festival

CHILDHOOD OF A CIRCLE (Dir. François Grumelin-Sohn / Kadavre Esquis)

SOUND DESIGNER

Official Selection: 2012 Short & Sweet / 2012 AAFI / 2012 FILE ANIMA+ / 2012 Onecloudfest / 2012 Fest Anča / 2012 Festival Silouhettes / 2012 ITSA Film Festival / 2012 Anibar International Animation Festival / 2012 Istanbul Animation Festival / 2012 Kinemastik / 2012 Pause Festival / 2013 ISFF Detmold

THE END (Dir. Ted Marcus / Prospekt) 

PRODUCER / SOUND DESIGNER

Winner: 2012 HollyShorts Film Festival: Best SciFi / 2012 Lucerne International Film Festival: Award of Merit

Official Selection: 2012 Palm Springs ShortFest / 2012 Baja International Film Festival / 2012 Rushes Soho Shorts / 2012 Indianapolis International Film Festival / 2012 Burbank International Film Festival / 2012 LA Indie Film Fest / 2012 London Short Film Festival

CABBIT (Dir. Soogie / Prospekt)

PRODUCER / SOUND DESIGNER

* Made for Web animation featured on countless blogs including Michel Gondry's "Gondrybutions"